Skip to content

201 Watchung Ave.Bloomfield, NJ 07003

Built 1999

Last Sale Date
Oct 10, 1985

Property Information

Block1082
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON ELEMENTS
Dwellings1

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$67,661+285.6%
2000$17,548+913.6%
1999$1,731+1.9%
1998$1,698+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook NaN, Page NaN