Skip to content

63 Winding LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jan 20, 1986

Property Information

Block1082
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,593
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
46%
Improvement Value:$206,100
54%
Total Assessment$378,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,849+3.8%
2024$12,379+4.0%
2023$11,906+1.6%
2022$11,724+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

Sq Ft1,593DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1954