Skip to content

27 Winding LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block1082
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,762
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,300
42%
Improvement Value:$257,800
58%
Total Assessment$443,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,030+3.8%
2024$14,481+4.0%
2023$13,927+1.6%
2022$13,714+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950