Skip to content

39 George StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1976

Last Sale Date
Mar 3, 1986

Property Information

Block1083
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,926
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
36%
Improvement Value:$304,600
64%
Total Assessment$479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,268+3.8%
2024$15,673+4.0%
2023$15,074+1.6%
2022$14,844-1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976