Skip to content

35 George StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1976

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Dec 23, 1981

Property Information

Block1083
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,796
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,300
42%
Improvement Value:$241,600
58%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,209+3.8%
2024$13,690+4.0%
2023$13,166+1.6%
2022$12,965-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,796DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1976