Skip to content

45 Clover LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Sep 19, 1990

Property Information

Block1085
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,983
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$176,100
44%
Improvement Value:$219,700
56%
Total Assessment$395,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+3.8%
2024$12,935+4.0%
2023$12,440+1.6%
2022$12,250+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$212,000

To:

Sq Ft1,983DeedBook 5140, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1952