Skip to content

21 Meadow LaneBloomfield, NJ 07003

Built 1952

Last Sale Price
$179,876
Last Sale Date
Jul 7, 1999

Property Information

Block1085
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,931
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
40%
Improvement Value:$260,400
60%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,769+3.8%
2024$14,229+4.0%
2023$13,685+1.6%
2022$13,476+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$179,876

To:

Sq Ft1,931DeedBook 5625, Page 340

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952