Skip to content

578 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$695,000
Last Sale Date
Aug 13, 2024

Property Information

Block1108
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,014
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,500
40%
Improvement Value:$231,800
60%
Total Assessment$388,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,171+13.6%
2024$11,598+4.0%
2023$11,155+1.6%
2022$10,984+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$695,000

To:

Sq Ft2,014DeedBook 20240, Page 48997

Property Sale

Sale
$395,000
Sq Ft2,014DeedBook 20240, Page 15551Recorded3/18/2024

Property Built

Built

Year Built: 1923