Skip to content

6 Perry RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1958

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 14, 2005

Property Information

Block1108
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,812
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
43%
Improvement Value:$246,300
57%
Total Assessment$433,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,708+3.8%
2024$14,170+4.0%
2023$13,628+1.6%
2022$13,420-12.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 6246, Page 801

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5675, Page 262

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1958