Skip to content

7 Perry RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1957

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block1110
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,812
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,700
43%
Improvement Value:$227,700
57%
Total Assessment$399,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,548+3.8%
2024$13,052+4.0%
2023$12,553+1.6%
2022$12,361-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20211, Page 36504

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 5573, Page 200

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957