Skip to content

171 Sadler RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block1141
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,528
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,600
41%
Improvement Value:$258,000
59%
Total Assessment$435,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,776+3.8%
2024$14,235+4.0%
2023$13,691+1.6%
2022$13,482+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$412,000
Sq Ft1,528DeedBook 20210, Page 8372Recorded1/22/2021

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,528DeedBook 20161, Page 4289Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6329, Page 469

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 5964, Page 703

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5407, Page 360

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5110, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1951