Skip to content

24 Watchung PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1977

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 14, 2016

Property Information

Block1141
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,245
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
36%
Improvement Value:$291,200
64%
Total Assessment$458,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,552+3.8%
2024$14,984+4.0%
2023$14,411+1.6%
2022$14,191+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft2,245DeedBook 20160, Page 35416

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 5336, Page 907

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4928, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1977