Skip to content

29 Coeyman AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1950

Last Sale Date
Jun 15, 2066

Property Information

Block1143
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,700
58%
Improvement Value:$119,300
42%
Total Assessment$282,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,565+3.8%
2024$9,216+4.0%
2023$8,863+1.6%
2022$8,728-5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5188, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1950