Skip to content

498 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Apr 1, 2003

Property Information

Block1102
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,100
43%
Improvement Value:$164,600
57%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,861+3.8%
2024$9,500+4.0%
2023$9,137+1.6%
2022$8,997-3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 5982, Page 247

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5216, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1943