Skip to content

29 Elizabeth Ct.Bloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block1143
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$173,800
38%
Improvement Value:$283,400
62%
Total Assessment$457,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,508+3.8%
2024$14,941+5.3%
2023$14,194+1.6%
2022$13,977-12.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5539, Page 236

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1974