Skip to content

31 Andover PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block1143
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,045
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
32%
Improvement Value:$392,800
68%
Total Assessment$576,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,551+3.8%
2024$18,837+4.0%
2023$18,116+1.6%
2022$17,840+0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974