Skip to content

20 Carol PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1980

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block1203
Lot89
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,372
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,000
40%
Improvement Value:$312,600
60%
Total Assessment$517,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,557+3.8%
2024$16,915+4.0%
2023$16,268+1.6%
2022$16,020+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,372DeedBook 20200, Page 34426

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1980