Skip to content

655 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1900

Last Sale Price
$678,400
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block1143
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1A
Sq Footage2,892
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,600
37%
Improvement Value:$295,000
63%
Total Assessment$467,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,861+3.8%
2024$15,281+4.0%
2023$14,697+1.6%
2022$14,472+10.6%
Property History

Property Sale

Sale
$678,400

To:

DeedBook 20240, Page 45602

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1900