Skip to content

74 Mill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1891

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jun 26, 2023

Property Information

Block783
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage2,964
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
32%
Improvement Value:$313,200
68%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,515+6.0%
2024$14,641+4.0%
2023$14,081+1.6%
2022$13,866+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

To:

Sq Ft2,964DeedBook 20230, Page 39515

Property Built

Built

Year Built: 1891