Skip to content

7 Chadwick DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Date
Apr 6, 2002

Property Information

Block1146
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,891
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$167,300
33%
Improvement Value:$338,800
67%
Total Assessment$506,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,167+3.8%
2024$16,539+4.0%
2023$15,907+1.6%
2022$15,664+10.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5239, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1951