Skip to content

69 Bryant AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Aug 27, 1998

Property Information

Block1293
Lot144
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,700
33%
Improvement Value:$278,300
67%
Total Assessment$416,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,111+3.8%
2024$13,595+4.0%
2023$13,075+1.6%
2022$12,875+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$147,000

To:

Sq Ft1,912DeedBook 5576, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1951