Skip to content

19 Chadwick DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 3, 2014

Property Information

Block1146
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,182
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
39%
Improvement Value:$256,100
61%
Total Assessment$419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,243+3.8%
2024$13,722+4.0%
2023$13,197+1.6%
2022$12,996+20.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,182DeedBook 12500, Page 9491

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5575, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1951