Skip to content

1230 Broad StBloomfield, NJ 07003

Built 1909

Last Sale Date
Feb 13, 2015

Property Information

Block1171
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionSCHOOL
Dwellings1
ZoningPR
Sq Footage---
Acreage4.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,552,000
35%
Improvement Value:$8,543,600
65%
Total Assessment$13,095,600

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909