Skip to content

1278 Broad StBloomfield, NJ 07003

Built 1945
Commercial

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block1171
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class---
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,400
37%
Improvement Value:$360,600
63%
Total Assessment$574,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,470+3.8%
2024$18,758+4.0%
2023$18,041+1.6%
2022$17,765-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 5541, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1945