Skip to content

26 Brookdale RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Aug 8, 2014

Property Information

Block1172
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,624
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
48%
Improvement Value:$262,600
52%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,218+3.8%
2024$16,588+4.6%
2023$15,853+1.6%
2022$15,611+8.6%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 12510, Page 4273

Property Built

Built

Year Built: 1940