Skip to content

74 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 20, 1992

Property Information

Block1172
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,592
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$241,500
49%
Improvement Value:$249,600
51%
Total Assessment$491,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,658+3.8%
2024$16,049+5.2%
2023$15,253+1.6%
2022$15,020+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5239, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1931