Skip to content

25 Brookdale RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Oct 30, 2017

Property Information

Block1172
Lot94
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,176
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
51%
Improvement Value:$222,400
49%
Total Assessment$454,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+3.8%
2024$14,837+4.0%
2023$14,269+1.6%
2022$14,051+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 20170, Page 98268

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 5607, Page 786

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5066, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1940