Skip to content

13 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$551,500
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block1173
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
48%
Improvement Value:$259,900
52%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,970+3.8%
2024$16,350+4.0%
2023$15,724+1.6%
2022$15,484+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$551,500

To:

Sq Ft1,750DeedBook 20190, Page 91587

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 12339, Page 3910

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6036, Page 875

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 5571, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1931