Skip to content

2 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1955

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jul 13, 2018

Property Information

Block1173
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage897
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
54%
Improvement Value:$141,800
46%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,366+3.8%
2024$9,987+4.0%
2023$9,605+1.6%
2022$9,458-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft897DeedBook 20180, Page 75087

Property Sale

Sale
$25,300
DeedBook 5052, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1955