Skip to content

49 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$146,500
Last Sale Date
Dec 5, 1996

Property Information

Block1174
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,352
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
51%
Improvement Value:$227,100
49%
Total Assessment$467,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,858+3.8%
2024$15,278+4.0%
2023$14,694+1.6%
2022$14,469+13.9%
Property History

Property Sale

Sale
$146,500

To:

Sq Ft1,352DeedBook 5452, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1932