Skip to content

51 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block1174
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,320
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
52%
Improvement Value:$221,200
48%
Total Assessment$461,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,657+3.8%
2024$15,085+4.0%
2023$14,508+1.6%
2022$14,287+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,320DeedBook 5392, Page 728

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 5038, Page 476

Property Built

Built

Year Built: 1931