Skip to content

35 Hyde RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
May 31, 2016

Property Information

Block1174
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,436
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,400
52%
Improvement Value:$211,600
48%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,959+3.8%
2024$14,412+4.0%
2023$13,861+1.6%
2022$13,649-1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft1,436DeedBook 20160, Page 46447

Property Sale

Sale
$452,000
DeedBook 6248, Page 19

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 5844, Page 449

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5594, Page 277

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5307, Page 561

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5138, Page 281

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook 4996, Page 730

Property Built

Built

Year Built: 1942