Skip to content

47 Hyde RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1942

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 21, 1989

Property Information

Block1174
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,500
49%
Improvement Value:$242,700
51%
Total Assessment$473,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,051+3.8%
2024$15,464+4.0%
2023$14,873+1.6%
2022$14,646+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 5075, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1942