Skip to content

125 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 7, 2000

Property Information

Block1178
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,981
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$291,900
58%
Improvement Value:$209,900
42%
Total Assessment$501,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,021+3.8%
2024$16,399+4.0%
2023$15,772+1.6%
2022$15,531-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,981DeedBook 5674, Page 726

Property Built

Built

Year Built: 1932