Skip to content

16 Aldon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jul 1, 1981

Property Information

Block1186
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,595
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
53%
Improvement Value:$216,300
47%
Total Assessment$460,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,607+3.8%
2024$15,036+4.0%
2023$14,461+1.6%
2022$14,240+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$82,000

To:

Sq Ft1,595DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929