Skip to content

20 Aldon TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block1186
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,392
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
46%
Improvement Value:$292,700
54%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,239+3.8%
2024$17,572+4.0%
2023$16,900+1.6%
2022$16,642-1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5318, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1929