Skip to content

18 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Apr 20, 2012

Property Information

Block1187
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,396
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
52%
Improvement Value:$221,000
48%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,651+3.8%
2024$15,079+4.0%
2023$14,502+1.6%
2022$14,280+9.0%
Property History

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft1,396DeedBook 12368, Page 6235

Property Built

Built

Year Built: 1930