Skip to content

10 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Nov 9, 2020

Property Information

Block1187
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,784
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
42%
Improvement Value:$334,400
58%
Total Assessment$575,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,535+3.8%
2024$18,820+4.0%
2023$18,101+21.6%
2022$14,884-0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$617,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 20201, Page 16576

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 12178, Page 6729

Property Built

Built

Year Built: 1929