Skip to content

7 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Date
Jan 25, 1977

Property Information

Block1188
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,877
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,500
50%
Improvement Value:$240,400
50%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1993$4,628+3.5%
1992$4,472+8.5%
1991$4,120+5.1%
1990$3,921
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929