Skip to content

15 Oakridge RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$472,500
Last Sale Date
Jun 23, 2008

Property Information

Block1188
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,856
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
44%
Improvement Value:$309,600
56%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,656+3.8%
2024$17,974+4.0%
2023$17,287+1.6%
2022$17,023+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$472,500

To:

Sq Ft1,856DeedBook 12144, Page 967

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 5897, Page 196

Property Sale

Sale
$80,535
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929