Skip to content

132 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$648,990
Last Sale Date
Oct 25, 2020

Property Information

Block1190
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,659
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
50%
Improvement Value:$287,800
50%
Total Assessment$570,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,351+3.8%
2024$18,644+4.0%
2023$17,931+0.5%
2022$17,836+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$648,990

To:

Sq Ft1,659DeedBook 20211, Page 2919

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 20160, Page 72800Recorded8/23/2016

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 12075, Page 581

Property Sale

Sale
$509,000
DeedBook 5986, Page 621

Property Sale

Sale
$326,000
DeedBook 5930, Page 329

Property Built

Built

Year Built: 1932