Skip to content

150 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block1190
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,661
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
48%
Improvement Value:$278,800
52%
Total Assessment$533,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,086+3.8%
2024$17,425+4.0%
2023$16,758+1.6%
2022$16,503+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft1,661DeedBook 20210, Page 69556

Property Sale

Sale
$487,000
DeedBook 12195, Page 6277

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5660, Page 800

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5573, Page 745

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5321, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1932