Skip to content

15 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1970

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block1200
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,202
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,700
45%
Improvement Value:$233,200
55%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,379+3.8%
2024$13,853+5.9%
2023$13,081+1.6%
2022$12,881-7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,202DeedBook 20180, Page 4414

Property Built

Built

Year Built: 1970