Skip to content

30 Wells CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 4, 2012

Property Information

Block1200
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,350
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$185,600
49%
Improvement Value:$190,800
51%
Total Assessment$376,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,767+3.8%
2024$12,301+4.0%
2023$11,830+1.6%
2022$11,650+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 12390, Page 5407

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6177, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1956