Skip to content

46 Golf RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Oct 13, 2015

Property Information

Block1200
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
52%
Improvement Value:$191,500
48%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,605+3.8%
2024$13,108+4.0%
2023$12,607+1.6%
2022$12,414-7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20150, Page 85416

Property Built

Built

Year Built: 1956