Skip to content

1516 Broad StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 19, 2007

Property Information

Block1201
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$151,600
45%
Improvement Value:$188,100
55%
Total Assessment$339,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,523+3.8%
2024$11,101+4.0%
2023$10,677+1.6%
2022$10,514-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 12055, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1956