Skip to content

73 Bellevue TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$623,000
Last Sale Date
Jul 15, 2021

Property Information

Block1202
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,600
52%
Improvement Value:$193,600
48%
Total Assessment$403,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,677+3.8%
2024$13,177+4.0%
2023$12,673+1.6%
2022$12,479-13.6%
Property History

Property Sale

Sale
$623,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20210, Page 93909

Property Sale

Sale
$387,000
DeedBook 12300, Page 5790

Property Sale

Sale
$275,100
DeedBook 5767, Page 610

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 5574, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1956