Skip to content

41 Golf RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$729,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block1202
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$209,600
46%
Improvement Value:$249,200
54%
Total Assessment$458,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,563+19.1%
2024$13,062+4.0%
2023$12,563+1.6%
2022$12,371-1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$729,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20240, Page 43450

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,589DeedBook 20230, Page 48179Recorded8/10/2023

Property Built

Built

Year Built: 1956