Skip to content

27 Elmbrook PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1956

Last Sale Price
$835,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block1203
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,589
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,100
50%
Improvement Value:$206,000
50%
Total Assessment$412,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,978+3.8%
2024$13,467+4.0%
2023$12,952+4.9%
2022$12,349-3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$835,000

To:

Sq Ft1,589DeedBook 20250, Page 43199

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,589DeedBook 20200, Page 29570Recorded3/17/2020

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12394, Page 6236

Property Built

Built

Year Built: 1956