Skip to content

19 Thornton StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block121
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,140
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
23%
Improvement Value:$207,700
77%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,152+3.8%
2024$8,817+6.8%
2023$8,257+1.6%
2022$8,131+10.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12435, Page 8703

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5833, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1924